Globus

Ushtria siriane rimerr bastionin e fundit të Shtetit Islamik

422views

Media shtetërore siriane thotë se forcat qeveritare kanë rimarrë bastionin e fundit të militantëve të Shtetit Islamik (IS).

Agjencia e lajmeve, SANA, ka raportuar se forcat qeveritare dhe aleatët e tyre kanë marrë kontrollin e plotë të Albu Kamal, qytet në afërsi të kufirit me Irakun.

Transmetuesi libazez, Al- Manar TV, që kanë lidhje me grupin Hizballah, po ashtu raportuan se ushtarët e IS, janë mposhtur në Albu Kamal.

Luftëtarëve të IS, tashmë iu kanë mbetur veetëm disa fshatra dhe pjesë në shkretëtirën e Sirisë, ata humbën kalifatin e tyre të vetëshpallur.

Ushtria siriane kishin shpallur fitoren në Albu Kamal, por më herët gjatë muajit, në një ofenzivë IS kishte rimarrë kontrollin përsëri.