Globus

Serbi: rrihet imami, në rrezik për jetën

472views

Persona të paidentifikuar kanë rrahur brutalisht një imam në Novi Pazar (Sanxhak) të Serbisë. Fjala është Nezir Salihoviç.

Ngjarja ka ndodhur pas një prej faljeve ditore ku klerikut i kanë zënë pritë jo shumë larg xhamisë ku shërbente, duke e sulmuar me sende të forta.

Ai tashmë ndodhet nën kurën intensive të mjekëve pasi rrezikon të humbasë dhe jetën nga plagët që ka marrë.

Bashkësi Islame e Serbisë e dënoi ashpërsisht sulmin fizik ndaj imamit Nezir Salihoviç, duke kërkuar nga instancat shtetërore që të zbulojnë menjëherë autorët dhe t’i vënë para drejtësisë. /tesheshi.com/