Globus

”Koha e agimit të Turqisë”, Erdogan njofton ndërtimin e bazës antarktike

406views

Ekipet turke kërkimore kanë vizituar tre anët e Antarktikut në dy vitet e fundit në një përpjekje që Ankaraja shpreson ta krijojë Turqinë si një fuqi kryesore shkencore.

Turqia do të bashkohet me afro 30 vende të tjera kur të hapë zyrtarisht stacionin e vet kërkimor në Antarktik në vitin 2019, shkroi presidenti Rexhep Tajip Erdogan në llogarinë e tij zyrtare në Twitter.

“Në vitin 2019, ne do të krijojmë një stacion kërkimor në Antarktidë. Në këtë stacion, ne do të bashkohemi me grupin fitimprurës të 30 vendeve që tashmë kanë një prani atje. Kjo është koha e vizionit global. Kjo është koha e agimit të Turqisë ! ” shkroi Erdogan.

Turqia është nënshkruese e Traktatit të Antarktidës të vitit 1959, detyruar kombet që të angazhohen vetëm në veprimtarinë shkencore në këtë zonë polare jugore. Mbi 50 vende janë pjesë e traktatit, përfshirë Rusinë, SHBA, Kinën, Japoninë, Australinë, Zelandën e Re, Argjentinën dhe shumë vende evropiane. Rreth dy duzina shtetesh mbajnë rreth 90 stacione kërkimore të përhershme ose sezonale në rajon.

Javën e kaluar, mediat turke njoftuan se baza kërkimore shkencore turke do të ishte e vendosur në Ishullin Horseshoe, territori që dilte nga Antarktida në drejtimin e Amerikës së Jugut. Studiuesit nga Universiteti Teknik i Stambollit pritet të kryesojnë projektin dhe të studiojnë problemet, duke përfshirë ndryshimet klimatike.

Shkencëtarët turq bëjnë vizitën e tyre të parë në Antarktidë në vitin 2017; u zhvilluan dy vizita follow-up, duke përfshirë një që u mbyll në shkurt.